Žulový Stalin. Osudy pomníku a jeho autora
Rok vydání: 2008
Formát: váz. 150x206 mm, 280 s.
Žánr: Historie a literatura faktu
ISBN: 978-80-86078-86-1
Běžná cena:
348 Kč
Akční cena:
298 Kč
(ušetříte 14 %)
Žulový Stalin. Osudy pomníku a jeho autora
Poprvé uveřejněná fakta o stavbě a následné demolici největšího žulového pomníku v Evropě, postaveného na Letenské pláni v Praze a odtajněné protokoly o sebevraždě autora pomníku akad. sochaře Otakara Švece.

Jak Stalinovi velikému a ocelovému postavili v Praze monument žulový a největší, o tom vypráví kniha, která přísně vzato není historickým dokumentem, i když na skutečných událostech, v celku i v detailech, staví. Příběh mnoha postav, z nichž nejtragičtější je ta ústřední, autor vítězného návrhu akademický sochař Otakar Švec, je také příběhem dvojího ponížení umělců a realizátorů: vnucení státní zakázky (diktované ovšem stranickým vedením) a záhy rozboření hotového díla, které spolykalo mnoho cenného materiálu, finančních prostředků a tvůrčí i fyzické energie tisíců lidí. Monstrum nad Vltavou bylo stejně obtížné postavit, jako ho po sedmi letech likvidovat.

R. Cainer vychází ze studia dobových materiálů, a» zveřejněných nebo jen archivovaných (teprve nedávno byly odtajněny a badatelsky zpřístupněny protokoly z vyšetřování smrti sochaře Otakara Švece a jsou zcela novým a dosud nezpracovaným pramenem). Měl také možnost vyzpovídat několik sochařů, přímých účastníků stavby. Z toho všeho a autorovy vypravěčské invence vznikl poutavý a zároveň poučný děj, který se čte jedním dechem.
Poznámka
Kniha Žulový Stalin získala dvě nominace v anketě LN Kniha roku 2008:

Jana Klusáková, ČRo-Radiožurnál: "Povinná četba před volbami."

Mariusz Szczygieł, polský novinář, autor loňského bestselleru Gottland: "Říkám konečně! Ta knížka opravdu chyběla."
Bestsellery